Welcome to tv-list.net!

Some info for a first time user:
To get started go to Select Favorites and choose your favorites. Then go back to the main page or click "My Favorites" to see when upcoming episodes of those shows are broadcast.
You can also use the special categories available in the menu.

This site can be customized in many ways. On the Options page you can select how the page will look and change things like 24h time format instead of AM/PM etc.

For more information, have a look in the Help/FAQ

This message will only be showed the first time you use this site.

Fri 03 Apr
Blue's Clues & You!     
The Thinking Squad (S01E13)Nickelodeon 11:00am
Mira, Royal Detective     
The Undercover Princess Mystery (S01E07)Disney Junior 11:00am
Mira, Royal Detective     
Mystery at the Fashion Show (S01E08)Disney Junior 11:15am
Elena of Avalor     
Crash Course (S03E21)Disney Channel 1:30pm
Around the World by Train with Tony Robinson     
South America (S02E02)Channel 5 8:00pm
MacGyver     
Father + Son + Father + Matriarch (S04E08)CBS 8:00pm
Gold Rush: Parker's Trail     
Hell's Crack (S04E04)Discovery Channel 8:00pm
Gregg Wallace's Fun Weekend     
Rome (S01E01)Channel 5 9:00pm
Pilgrimage     
Episode 2 (S03E02)BBC Two 9:00pm
Vagrant Queen     
Yippee Ki Yay (S01E02)Syfy 10:00pm
Sat 04 Apr
DuckTales     
Challenge of the Senior Junior Woodchucks! (S03E01)Disney XD 09:30am
DuckTales     
Quack Pack! (S03E02)Disney XD 10:00am
Teen Titans Go!     
Teen Titans Roar! (S06E16)Cartoon Network 10:00am
Sun 05 Apr
Ben 10     
Digital Quality (S04E19)Cartoon Network 10:00am
Ben 10     
Tim Buk-tv (S04E20)Cartoon Network 10:00am
DC Super Hero Girls     
#AllAboutZee (S01E38)Cartoon Network 4:00pm
Mon 06 Apr
Ollie's Pack     
The Chosen One...Stinks (S01E01)Nickelodeon 4:00pm
Ollie's Pack     
Not Another Superhero Movie (S01E02)Nickelodeon 4:15pm
The Worst Witch     
Grounded (S04E11)CBBC 5:00pm
Tue 07 Apr
Ollie's Pack     
New Kid on Campus (S01E03)Nickelodeon 4:00pm
Ollie's Pack     
The Chosen One(s) (S01E04)Nickelodeon 4:15pm
Digging for Britain     
Episode 4 (S09E04)BBC Four 8:00pm
Deadliest Catch     
The Harris Bloodline (S16ENone)Discovery Channel 8:00pm
The Curse of Oak Island     
Springing the Trap (S07E20)History 9:00pm
Wed 08 Apr
Ollie's Pack     
Lord of the Caf (S01E05)Nickelodeon 4:00pm
Ollie's Pack     
Doom for Rent (S01E06)Nickelodeon 4:15pm
Survivor     
War is Not Pretty (S40E09)CBS 8:00pm
Thu 09 Apr
Ollie's Pack     
Sorry to Father You (S01E07)Nickelodeon 4:00pm
Ollie's Pack     
Race to Sploosh Mountain (S01E08)Nickelodeon 4:15pm
Gordon, Gino and Fred's Road Trip     
City Slickers (S02E02)ITV 9:00pm
Swamp People     
Swamp On Fire (S11E12)History 9:00pm
Fri 10 Apr
Mira, Royal Detective     
The Case of the Wrecked Recital (S01E09)Disney Junior 11:00am
Mira, Royal Detective     
The Case of the Vanishing Vessels (S01E10)Disney Junior 11:15am
MacGyver     
Code + Artemis + Nuclear + N3mesis (S04E09)CBS 8:00pm
Pilgrimage     
Episode 3 (S03E03)BBC Two 9:00pm
Gold Rush     
Aussie Gold Hunters (S10ENone)Discovery Channel 9:00pm
Vagrant Queen     
Nobody's Queen (S01E03)Syfy 10:00pm